Lanový most je po dlouhé opravě bez bariér

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Praha 18. března 2009

Strašnice – Pohled na lanový most s vysokým pylonem a nataženými lany je pokaždé impozantní. Na rozdíl od jiných typů konstrukcí bude totiž takový most vždycky dominantou, jež bude přitahovat pozornost.

Pražané mohli lanový most do konce devadesátých let pouze závidět lidem z jiných měst. Například v Táboře se tyčí pylon lanového mostu nad rybníkem Jordán, u Poděbrad zas nad hladinou Labe.

Na sklonku roku 1997 se dočkala i Praha. Ve Strašnicích byl vztyčen téměř půl kilometru dlouhý most. To ještě nikdo netušil, že s ním brzy budou velké trable.

Propadal se. Auta ho opustila Ty se ukázaly loni v létě, kdy silničáři při rutinní opravě vozovky odhalili vážnou závadu v konstrukci mostu. Část se totiž propadla a dálnice na něm musela být dokonce na několik dnů úplně uzavřena. A to přesto, že po ní denně projede 86 tisíc aut, která pak zahltila ulice okolních čtvrtí.

Od této doby tu mohli jet řidiči jen šedesátkou a betonové zátarasy jim navíc „ukradly“ dva jízdní pruhy, aby byli v bezpečí dělníci, kteří most opravovali.

Nyní, po půl roce, budou bariéry odstraněny.

„Oprava mostu již skončila. V tuto chvíli je tam provoz nadále veden ve dvou jízdních pruzích v obou směrech. Provoz bez jakéhokoli omezení bude možný nejpozději 31. března,“ slíbil mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Pokračování na str. C2

.

Lanový most bez bariér

Po půl roce končí opravy na Jižní spojce. Teď je na řadě most v Libni

Pokračování ze str. C1

Za pokračujícími omezeními stojí právě betonové zátarasy oddělující vozovku od staveniště, jež nyní musí silničáři postupně odvážet. „Teď je tam téměř kilometr zábran a není technicky možné je odvézt najednou. Odvážíme je postupně vždy v nocimezi 22. a 5. hodinou,“ vysvětlil TomášMrázek z Technické správy komunikací.

Kdyby správa silnic začala betonovou zídku rozebírat za provozu, způsobila by na Jižní spojce dopravní kolaps.

Nepropadne se znovu?

Dělníci zde za půl roku vyměnili staticky poškozené římsy mostu, svodidla i protihlukové stěny, nově je zde vyřešeno odvodnění silnice. Předtím dešťová voda zatékala do konstrukce.

Otázkou zůstává, zda se most nemůže propadnout znovu. Byl totiž postaven teprve před dvanácti lety a tak radikální opravu nikdo nečekal. „Podobná závada nehrozí, protože jsme zvolili nový systém ukotvení říms,“ uklidňují silničáři. Nyní statici ČVUT dopočítávají, jestli bude most ještě nutné v budoucnu více zajistit.

Správa silnic si také nechala vypracovat dva nezávislé posudky, které ukáží, zda má město požadovat náhradu za opravymostu po stavební firmě, která jej před dvanácti lety stavěla, nebo po projektantech, kteří v polovině devadesátých let navrhli jeho konstrukci.

Oprava stála zhruba 120 milionů korun a zaplatil ji Státní fond dopravní infrastruktury.

Dočká se i Libeňský most Lanový most není v metropoli jediný, na který se letos Technická správa komunikací zaměřila. Na konci léta by mohli dělníci nastoupit na Libeňský most, který je od roku 2002 vážně poškozen. Tehdy se na něm vyřádila povodeň. „Od hlavního města máme příslib, že když se nám letos podaří získat stavební povolení, tak nám dá peníze na opravu mostu. Pokud nenastanou nějaké problémy, tak očekáváme zahájení prací na konci třetího čtvrtletí,“ plánuje Mrázek.

Nedaleký Hlávkův most – další z vážně poškozených – se tím pádem rekonstrukce v nejbližších letech nedočká. „Není možné opravovat najednou Libeňský i Hlávkův most,“ odmítají silničáři.

Rekonstrukce přemostění Vltavy mezi Florencí a Bubny přijde tedy na řadu až po tom libeňském. To nebude dříve než za dva roky.

***

* Most na Jižní spojce Čtyři sta metrů dlouhý most přes železniční trať a dvě silnice byl zprovozněn v roce 1997 jako součást Jižní spojky. V srpnu 2008 zjistili silničáři propad posledního příčného nosníku mostovky o 5 centimetrů. Byla zde proto snížena rychlost pro auta i pro vlaky na železnici pod ním. Betonové bariéry „odřízly“ dva pruhy. Oprava mostu měla původně trvat asi měsíc, nakonec se protáhla na půl roku

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Praha
Autor:

* PETR ŠVEC

Zanechat komentář